• Ekohranie v záhrade

Materská škola má k dispozícii veľkú nevyužitú záhradu. Je zapojená do ekoprogramu Zelená škola, zameraného na environmentálnu výchovu. Predmetom projektu je zakúpenie exteriérových didaktických pomôcok a vybavenia na pestovanie rastliniek, pozorovanie živočíchov, ako aj zriadenie ekoučebne v záhrade materskej školy. Prostredníctvom zážitkového učenia budeme poskytovať deťom príležitosť spoznávať prírodu a viesť ich k samostatnému skúmaniu, objavovaniu bádaniu a hľadaniu informácií.

Projekt materskje školy "Ekohranie v záhrade" postúpil do hlasovania v rámci grantového programu Raiffeisen banky: "Gesto pre mesto". Vďaka veľkej podpore rodičov a priateľov MŠ získal projekt finančnú podporu 1. 000.,- €.

S realizáciou projektu sme začali v mesiaci september 2017. Zakúpili sme exteriérové didaktické pomôcky, ktoré sa stali súčasťou záhrady materskej školy. Pomôcky majú praktickú a vzdelávaciu funkciu.

Detské vyvýšené záhony v tvare kvetu, ktoré slúžia na pozorovanie rastu kvetov, byliniek a iných rastlín. Deti si v septembri 2017 do nich zasadili cibuľoviny, kvety a niektoré bylinky, ktoré v priebehu roka pozorujú. Na pozorovanie im poskytujú svoju rôznorodosť plodov, listov a kvetov. V reálnych situáciách deti chápu rôzne javy a súvislosti, ktoré sa pri pestovaní rastlín vyskytujú. Záhony skrášľujú záhradu školy.

Hmyzí domček poskytuje úkryt pre hmyz v zimných mesiacoch. Deti mohli skúmať spôsob života mnohého užitočného hmyzu ( lienky, samotárske včely-murárky,kutavky...), ktorý sme do nášho domčeka prilákali.

Na učenie sa priamo v prírode sme využívali  altánok, v ktorom sme si najprv v knihách a encyklopediách vyhľadávali rastliny a živočíchy, ktoré sme následne pozorovali a skúmali. Slúžil nám na spoločné vyhodnocovanie informácií, ktoré sme spolu s deťmi zistili. Pomocou altánku sme mali možnosť realizovať aktivity týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré  bežne realizujeme v triedach. Využili sme ho pri spoločných stretnutiach s rodičmi a pri organizovaní akcií s nimi.

Do záhrady materskej školy sme nainštalovali prenosné drevené pódium, na ktorom prebehli aktivity súvisiace s prezentáciou školy verejnosti, dramatické hry v prírode a divadielka s environmentálnym zameraním.