• Zelená trieda

V areáli Materskej školy plánujeme vybudovať "Zelenú triedu". Cieľom je vytvoriť podnetné prostredie pre učenie sa detí inovatívnymi metódami /bádateľské metódy, zážitkové učenie, outdoor aktivity/,rozvíjať environmentálnu senzitivitu a zodpovedný prístup k životnému prostrediu, aplikovať a implementovať vedomosti, skúsenosti a zručnosti do reálneho prostredia.
          Predmetom projektu je vytvorenie náučnej záhrady, výsadba rôznych druhov zelene, vrátane úžitkovej zelene a vybudovanie senzo-motorických centier zhotovených z prírodnín, ktoré v spojitosti so súčasným vybavením /dopravné ihrisko,pohybové prvky, altánok/vytvoria celok "Zelená trieda"- záhrada ktorá učí. Záhradu využijeme v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, pri organizácii spoločných akcií s rodinou a inými inštitúciami v meste. Deti budú objavovať svet v bezprostrednom kontakte s prírodou.
          Našim zámerom je pestovať u detí vzťah k prírode, poskytnúť im výchovu a vzdelávanie aj mimo stien MŠ a navodiť ich na zdravý životný štýl. V čo najväčšej miere ponúknuť deťom rôzne aktivity, vzbudiť túžbu po objavovaní a poznávaní okolitého sveta tvorivou a zážitkovou činnosťou.
          Deti väčšinu dňa trávia v MŠ, a vo svojom voľnom čase sú vo veľkej miere vystavené počítačom a televízii. Deťom aj rodičom chceme umožniť tráviť čas v priamom kontakte s prírodou a vybudovať si k nej pozitívny vzťah. Ukázať, že chvíle strávené spolu v príjemnom prostredí sú pre zdravý vývin detí dôležité.
          Realizácia projektu prispeje k skrášleniu a zveľadeniu vonkajšieho prostredia materskej školy a umožní jeho plnohodnotnejšie využitie pre komunitu MŠ /detí, rodičov, starých rodičov, zamestnancov a návštevníkov MŠ./
          Za pomoci rodičov, pedagógov a dobrovoľníkov sa vybuduje záhrada, v ktorej budú prebiehať naplánované aktivity a plniť sa ciele projektu. Deti si zasadia zeleň do záhrady,o ktorú sa budú starať, ktorú budú pozorovať, objavovať a učiť sa. Zriadia sa pocitové centrá, ktoré budú slúžiť k rozvoju zmyslov a motoriky detí. Našou motiváciou je využitie skúseností nadobudnutých v rámci environmentálneho programu Zelená škola do ktorého sme zapojení.

Plánované výstupy projektu:
          upevnenie vzťahu a zlepšenie komunikácie s rodinou a ostatnými inštitúciami
          pozitívna zmena myslenia a správania - zvýšenie záujmu o enviromentálne problémy
          zmysluplne využitý čas
          nadšenie a optimizmus
          nadobudnuté kompetencie v objavovaní, sledovaní a porovnávaní zmien v prírode
          senzomotorickérické centrá
          náučná záhrada - vyvýšené záhony, stromy kvety, kríky
          náučná a prezentačná fotogaléria z realizácie a využitia výsledku projektu